A leendő télikertjének felhasználási szándéka meghatározza annak összetevőit. Számtalan variációban készülhet a terasz beépítés, ezért fontos, hogy már a beszerelés előtt tisztázzunk magunkban pár kérdést:
Mire fogom használni a télikertemet?
Hívjuk télikertnek, beépített terasznak, szélfogónak, koszfogónak, a leendő szerkezetünk minden esetben a házunk új ékköve lesz. Egy beépített terasz összefonódhat a nappalinkkal vagy étkezőnkkel, de lehet házunk különálló része is. Mennyire fontos a profi hőszigetelés? Cégünk kizárólag a legjobb hőszigetelő héjaló anyagokkal dolgozik, ezért már a legegyszerűbb variáció is tökéletesen megfelel az elvárt igényeknek. Választhatunk kettő- vagy háromrétegű üvegezést, polikarbonátot és hőszigetelt szendvicspanelt is.
Milyen tetőformája lesz a télikertemnek?
A télikerteknél leggyakrabban alkalmazott tetőforma az egy irányba döntött, félnyereg tető. Ez a kialakítás esztétikus és jól használható. Könnyű takarítani és ideális az árnyékoláshoz is.
Bizonyos teraszok formái és méretei azonban más megoldást igényelnek. Lehetőség van nyeregtető, kontytető, sátortető vagy akár kupola tető (és ezek csonkolt változataira is) megépítésére is. A részletek kidolgozásához egyeztessen kollégáinkkal, mert a héjazási igények figyelembevételével segíthetnek eldönteni, hogy melyik tetőforma alkalmazható ideálisan az ön télikertjében.
Milyen üvegezést válasszak?
A 2 rétegű hővédő üvegezéssel elérhetjük, hogy egy hideg téli napon is folyamatos plusz fokot tartsunk télikertünkben. Tovább fokozhatjuk a hővédelmet, ha 3 rétegű thermo üvegezést használunk, amely kellően modern ahhoz, hogy egy minimális hőforrással is kellemes légkört teremtsünk.
Sokszor felvetődik a kérdés, hogy legyen -e a télikertnek parapet fal alapja, vagy inkább épüljön minden elem egységes anyagokból. Ha az angol stílust választjuk, akkor egy körülbelül 80cm-es falra is építhetjük az elemeket, de ha még egységesebb képet szeretnénk kapni, választhatunk szendvics paneles osztást is a parapet fal kiváltására.
A szakszerűen megválasztott üvegezés hosszú távon biztosítja a tökéletes fényorgiát, legyen szó homlokzati vagy éppen tető fedésről. Kedvelt építőelem a polikarbonát, amely önmagában biztosít uv- és ütés védelmet, emellett lépésálló és tökéletes szigetelő is. Az elterjedt mítosz szerint „hangosabb” az üvegnél, ami esőben valóban megmutatkozik, de ne felejtsük el, hogy az eső kopogó hangját az üveg is csak akkor zárja ki, ha kifejezetten erre a célra gyártott alapanyagból készül.
Választható üvegfajták: kettő, három vagy négy rétegű üvegezés, napvédő(solar) üvegezés, biztonsági üvegezés, golyóálló üvegezés, tükrös üvegezés.
Választható polikarbonát fajták: 25, 32, 40 mm vastagságú, több légkamrás, uv-, ütés- és lépésálló kivitelű.
Általánosságban igaz, hogy a megfelelő rendszerbe illesztett, 2 rétegű üvegezés – 25mm-es polikarbonáttal párosítva minden igényt kielégítő fedést biztosítanak leendő télikertünknek.
Milyen nyílásokat válasszak?
A jól kiválasztott nyílászárók nem csak a kötelező ki- és bejárást biztosítják, hanem megfelelő szellőzést biztosítanak amivel elkerülhető az „állott levegő” és párakicsapódás is.
Nézzen meg, hogyan építünk bukó-toló ajtós télikertet:
Szinte az összes létező nyílásforma rendelkezésünkre állhat, ezek a következők:
bukó, nyíló, bukó-nyíló, bejárati ajtó, erkély ajtó, toló ajtó, emelő toló ajtó, harmonika ajtó és ezek számtalan kombinációja is. A megfelelő átszellőzés elengedhetetlen, ezért kérje kollégáink segítségét, akik készséggel segítenek megtervezni ezt.
Kíváncsi rá, hogy mennyibe kerül Önnek mindez?
Télikert és a párásodás
A terasz beépítését kizárólag jó hőszigetelő képességű anyagokkal építjük. Ebből következik, hogy a lakóházaknál is tapasztalható párásodás – főleg nyílászáró csere után – a télikerteknél is megjelelhetnek. Megfelelő és rendszeres szellőztetéssel elejét vehetjük a nem kívánatos nedvességnek de előre tervezve beépíthetünk automata szellőztetést is. Az egyik legismertebb és legelterjedtebb szellőztető gyártó az aereco cég. Lehetőség van higro(pára) érzékelős légbevezető beépítésére, ami a belső tér páratartalmának megfelelő szabályozásához automatikusan nyitja és zárja a lamellákat.
Nagyobb légterű télikerteknél és olyan felhasználásnál, ami vizes tevékenységgel kapcsolatos (jakuzzi, medence) érdemes lehet elgondolkozni a fali átvezetéses szellőztetőn.
Télikert és a színek
A leendő télikertünk egyedi dísze lehet házunknak ezért a sok lényeges szempont mellett azt is érdemes figyelembe venni, hogy milyen színezést választunk neki. Az alap szín az egyszínű, selyemfényű fehér (ral 9016)ami jól harmonizál mindennel. Lehetőség van 45 féle, faerezet mintás fóliázás közül választani kezdve az aranytölggyel, a mahagónin át a jelenleg elérhető összes tölgyig.
A fóliázáson kívül lehetőség van a profilok színezésére-fényezésére is, amellyel a ral színskála bármely oldaláról választhatunk. Ekkor egy ponyvafestékhez hasonló, erős ellenálló képességű festékkel vonják be a profilt.
Általánosságban igaz, hogy a fehértől eltérő színválasztás 5-30 %-al drágább végösszeget eredményez. A pontos árajánlat gyorsan és ingyenesen készül el, amit akár most is igényelhet!
A leggyakrabban előforduló -fehértől eltérő- színezések a télikertek esetében:
A műanyag és alumínium télikert
A műanyag télikert alumínium merevítővel a leginkább pénztárcabarát megoldás, így ha úgy döntünk, hogy műanyag és alumínium rendszerből építkezünk, az mindenképp kedvező lesz, az anyagikat tekintve.
A télikert gyártása során figyelembe vesszük, hogy homlokzataként, valamint nyílászárók gyártására a 70 milliméteres beépítési mélységgel rendelkező, 5 légkamrás profilrendszer -külső alumínium merevítővel- a legalkalmasabb, mely az átlagosnál stabilabb.
Számtalan tényező meghatározza a télikert nyílászáróinak szükségletét, de ezek közül a kettő legfontosabb:
- Közlekedési funkciók.
- Szellőztetési igény.
A télikert nyílászáróinak szükségletét a közlekedési funkciók, és a tájolásból adódó szellőztetési igény határozza meg.
A télikertek nyílászárói készülhetnek alumíniumból, műanyagból, illetve bukó, nyíló, toló vagy harmonika kivitelben. Meglehetősen hatékony szellőztetést eredményez a tetőszerkezet magasabb pontjára szerelt tetősík ablak, melyen keresztül a felfelé áramló meleg levegő szabadon távozhat.
Télikert alapozás, kiegészítő munkák
A télikert és terasz beépítés ugyanolyan stabil betonalapot igényel mint egy lakóépület. Fontos a megfelelően kivitelezett szerkezet azért, hogy a felépülő üvegházunk ne dilettáljon. Ezen felül lehetőség van még új ablak és ajtó beépítésre, burkolásra, festésre vagy akár villanyszerelésre is. Így tudjuk biztosítani, hogy önnek a munka megrendelésén felül már csak annyi dolga marad, hogy élvezi és gyönyörködik benne.
További kérdések esetén forduljon bizalommal hozzáértő munkatársainkhoz!