Napenergia és zöldenergia berendezések beépítése

A télikert és a beépített terasz még természetesebb lehet

Napelem télilkert terasz
Napelemek a télikert tetőszerkezetén

A környezettudatos emberek otthonuk építése és tervezése során odafigyelnek arra, hogy a lehető legkevesebb környezetkárosítással járó technológiát használják. A napenergia és a természetes, megújuló energiaforrások hasznosítása otthonunkban nem csak a környezetet kíméli és óvja, de pénztárcánk sem ürül ki annyira a havi számlák befizetése után. Sajnos a fenntartás mellett, az új technológiák beszerelése és kiépítése nagyon költséges.

Napkollektor és hőszivattyú

A napból érkező energia egyszerű berendezésekkel is hatékonyan hasznosítható. A napkollektorok elterjedt fajtái: sík és modul napkollektorok, vákuumcsöves napkollektorok, heatpipe kompakt napkollektorok. A napkollektorokat optimális esetben hőszivattyúval együtt telepíthetjük a télikert vagy a beépített terasz tetejére. Mivel a télikertek általában déli tájolásúak, ezért ideálisak a napenergia felhasználása szempontjából.

Mi a napkollektor?

A tetőre szerelhető napkollektor egy üvegborítású fém doboz vagy fekete színű csőhálózat, mely a napsugarak által keltett hőt hasznosítja. A napsugarak a kollektor csöveiben lévő folyadékot melegítik fel, melyet a hőszivattyú továbbít a használati meleg víz, vagy ház fűtőtesteinek felmelegítésére. Fagypont feletti hőmérsékletnél használhatunk olyan direkt napkollektorokat, melyekben a használati meleg víz kering, télen azonban mindenképpen olyan anyaggal kell feltölteni, mely a hideg éjszakák alatt sem fagy be.

Napelemek

A napkollektorral ellentétben a napelem nem a napból származó hősugarakat hasznosítja melegítés céljából, hanem elektromos áramot termel.

Ha a napkollektorokat a télikert dél-nyugati tájolású tetejére építjük, akár 90%-os hatásfokot is elérhetünk. A napelemek ezzel szemben a fény mindössze 25%-át képesek elektromos árammá alakítani. Általánosságban elmondhatjuk, hogy teljes nyári napsütésben a cellák négyzetméterenként 1000 W áramot termelhetnek. A napelemes cellák összekapcsolásával szolár modulokat hozhatunk létre, melyet kombinálhatunk napkollektorokkal is. Ha kihasználjuk a napsugárzás hőenergiáját és áramtermelő kapacitását is, nem csak környezetünket kímélhetjük meg, de nagyon sok pénzt is megtakaríthatunk ezzel.

Napenergia és zöldenergia berendezések beépítése minden évszakban megtakarítást eredményez. A napenergia felhasználása minden évszakban kellemessé teszi a beépített teraszt. Érdemes a teljesítményre és megbízhatóságra figyelni, célszerű jó minőségben gyártott napkollektor alkalmazása, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés. További hasznos és érdekes olvasnivaló: téli blog, építési technológia, okos technológia felhasználása, teraszbeépítés Budapesten, okos tervezés, napenergia felhasználás, napelem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük