Hőszigetelő anyagok a télikertben is
A nyáron kellemesen hűvös, télen pedig jó meleg épület, ház csupán álom és vágy. A lakóházak és lakások kényelmét a meleg és száraz környezet biztosíthatja. Az építés, építkezés során előtérbe kerül az igény, hogy az elkészült ház téli fűtését és nyári hűtését gazdaságosan, olcsón lehessen megoldani, ugyanakkor az építkezés költségeit is szeretnénk alacsonyan tartani. A hőszigetelő anyagok használata mellett a télikertépítés is egy megoldás az energiatakarékos lakóház építésére.
A külső atmoszféra hatását a lakóház belső mikroklímájára a külső és belső levegő közötti szigetelés befolyásolja. Az épületek hőszigetelésének hatásfokát csak a költségvetés határolja be. Az utóbbi időben egyre nagyobb igény mutatkozik a belső terek klimatizálása iránt, miközben az épületkonstrukciók hőszigetelésére kevés figyelmet fordítunk.
A lakóházak hőveszteségét kétféle módon csökkenthetjük:
- a falak és szerkezeti elemek vastagságának növelésével
- hőszigetelő anyagok felvinni a külső burkolatra.
A falak vastagságának növelése egy bizonyos mértéken túl már értelmetlen, és az alap sem bírja el a túlzott terhet. A hőszigetelő anyagok a fal vastagságát növelik gazdaságos módon. A télikert építése egy alternatív hőszigetelési módszer, mely segítségével egy plusz szobával is gazdagodhat lakóházunk.
A hőszigetelő anyagok osztályozása
Az alacsony hővezető tulajdonságú anyagokat alkalmazzák az építőiparban a lakóházak, intézmények és télikertek hőszigetelésében.
Formájuk és külalakjuk szerint lehetnek:
- méretre szabottak – csempe, blokk, tégla, henger, félhenger, stb. alakúak.
- göngyöleg és zsinór – takaró, zsinór, cérna alakú
- ömlesztett és por alakú – perlit.
Struktúráját tekintve a hőszigetelő anyag lehet: rostszálasok, cellás és szemes.
A felhasznált anyagok szempontjából lehet mesterséges alapú (azbeszt, salak, üveg, keramzit, perlit, stb.) és természetes alapú (fa, parafa).
A télikertépítés során felhasznált anyagok nagy része üveg, mely természetes hatást kölcsönöz a kialakított teraszbeépítésnek. Természetesen a hőszigetelő anyagokat hővezetési képességük szerint, energiaosztályokba sorolják.
A hőszigetelés és az energiatakarékosság lényege, hogy ne egy-egy megoldást válasszunk, hanem érdemes hőszigetelő rendszerben és energiatakarékos szemléletmódban gondolkodni. Az építés során elvégzett hőszigetelési munkák, a télikertépítés, az energiatakarékos készülékek beszerelése együttesen hozza a megfelelő eredményt és takarékosságot.
Az építéskor gondoljunk a hőszigetelésre és az energiatakarékosságra, hogy alacsonyan tarthassuk a fűtési számlát. Télikertépítésnél a kőszigetelési munka a kőművesmunka során szakszerűen elvégezhető. A kiválasztott építőanyagok és technológiák energiatakarékosak így nem kell a későbbiekben erőforrásokat fordítani erre. Még néhány érdekes és hasznos olvasnivaló téma: blog, technológia, teraszbeépítés, télikert, hőszigetelés, építés.