Tervezzük meg a beépített teraszok növényvilágát
A télikertek, üvegházak és beépített teraszok a természet kicsinyített másai otthonunkban. Mivel nem mindig van lehetőségünk teljes méretű fák telepítésére és ültetésére, jó megoldásnak kínálkozik a bonszai beszerzése vagy nevelése.
A bonszai szó jelentése : tálba telepített növény, de ennél sokkal többet jelent az eljárás, mert évezredes kultusza van. Az időszámításunk előtti évszázadokból a kínaiaktól ered a bonszai, ahol művészi rangra emelték a növény nevelését. Európában a japánok mutatták be először az 1878-as párizsi világkiállításon. Elterjedése a II. világháború utánra tehető. Egyesek sanyargatásnak tartják az eljárást, más növénykedvelők a törpe, de arányos formájú növény láttán rögtön „beleszeretnek” a bonszaiba. A télikertek és pihenőkertek ideális helyszínei a törpefácskák nevelésének, gondozásának.
A készen vásárolt növények ára nagyon borsos, mivel éveken keresztül nevelik őket. Aki úgy határoz, hogy belevág és megkísérli saját kezűleg, annak leírunk néhány ötletet.
Tanácsok bonszai neveléshez
A trópusi égövben honos növények számára otthonukhoz hasonló körülményeket kell teremtenünk, ezért is alkalmas a télikert, beépített terasz vagy az üvegház erre a feladatra.
A tál megválasztása lényeges kérdés. A növény nagyságához kell méretezni, nem lehet azonnal a kész növény táljába ültetni, mert a növény által nem használt talaj bomlása gyökérrothadást okozhat. Különböző formájú, belül nem mázas, égetett agyagtálat kell használnunk, mert a tál nedvfelszívó tulajdonságára a nevelés során építünk.
Minden bonszaistílusnak sajátos tálat érdemes választani.
Néhány példa erre:
- a több törzsű, kúszó gyökerű bonszai részére kerek, lapos tál a legmegfelelőbb.
- a lecsüngő bonszai részére a magas négyszögletes vagy a magas kerek edényt tartják jónak.
- az egyenes törzsű, söprő alakú lomblevelű fa részére lapos, téglalap alapú tál a legjobban illő.
A legjobb, ha konténeres növényt vásárolunk, mert az edénye nevelés miatt jobban elviseli a rá váró viszontagságokat. A növény gyökérzetét szétbontjuk, és éles késsel visszavágjuk a tál méretének megfelelően. A gyökérzetet a tálban drótozással rögzítjük. Drótozásra rozsdamentes réz- vagy alumínium drótot használhatunk. A gyökeret úgy rögzítjük, hogy a tál alján lévő csurgalékvíz-levezető lyukon átfűzve kötözzük a tálhoz a gyökérzetet.
A beültetés után a föld feletti részek törpén tartását és a kívánt forma elérését metszéssel és drótozással érhetjük el. A drótozás következtében a növény tápanyagszállítását akadályozzuk, s ezzel a formáját is befolyásoljuk.
A télikertben nevelhető néhány bonszai típus:
- Chokan – egyenes törzsű fácska
- Moyogi – a fa törzsét S alakúra kell nevelni
- Fu kinagachi – a fácskát úgy kell kialakítani, mintha a viharos szelek tépázták volna meg
Bonszai a télikert csodája, melyet minden ember elérhet. A bonsai számára ideális hely lehet a jól megtervezett és megépített lakásokban és házakban a télikert. Gondozzuk, neveljük őket megfelelően, szakszerűen. Olvashatunk még a blog bejegyzéseiben ilyen témákban: növények, dekoráció, növény termesztés, télikert, bonszai, gyógynövények