A magyar főváros egyik idegenforgalmi nevezetessége a Tropicarium Budapest, amely a trópusok élővilágát hivatott bemutatni. A 2000-ben nyílt és az év minden napján látogatható létesítmény elsősorban állatkertként működik, de a növények – mint természetes környezet – funkcionális részét képezik.
Például a trópusi esőerdők hangulatát a méteresre nőtt kislevelű (Ficus benjamina) és hosszúlevelű fikuszok (Ficus longifolia) teszik élethűvé. A botpálmák (Rhapis) és a kínai legyezőpálmák (Livistona chinensis) az aligátorok lakterületét gazdagítják. A nyílméregbékák meleg, nedves terráriumaiban tobzódva virágoznak a gyönyörű broméliák és egész évben virít a kapaszkodó fikusz (Ficus pumila). A leguánok szárazabb, félsivatagi környezetét kedveli a pálmaliliom (Yucca), a trópusi édesvízi akváriumokat pedig a hosszúra nőtt valiznéria (Vallisneria) és jávai moha (Taxiphyllum barbieri) sűrű tenyészetei teszik látványossá.
Házilag is kialakítható külön épített kerti üvegpavilonunkban vagy beépített teraszunkon egyfajta növény-tropikárium, mivel az ott kialakított télikert egy olyan épületté válik, amely az évszakok változásainak ellenére is lehetővé teszi az egzotikus növények fejlődését. A télikertek, beépített teraszok a maguk üvegházas kialakításuknak köszönhetően nagy mennyiségű természetes fényt engednek be, ami nemcsak hogy elősegíti az élővilág számára szükséges növényi fotoszintézist, hanem a befogott hőmennyiség a trópusi klímát is fenntartja az év nagy részében.
Hűvösebb évszakokban a télikertben kialakított tropikárium belterében szükség lehet a megfelelő fűtési és légkondicionálási rendszerekre, valamint a megfelelő világításra is. A tervezés és az építés során fontos figyelembe venni a megfelelő szellőzést és az árnyékolást is, hogy optimalizálhassuk egzotikus növényeink számra az életkörülményeket.
Milyen trópusi növények és virágok nevelhetők egy budapesti télikertben?
Budapest éghajlata mérsékelt, de a nagy üvegfelületek alatt (napenergia + télen hozzáfűtés) szubtrópusi-trópusi klíma tartható fenn, amely kedvez a következő növényféléknek:
- Citrusfélék. Narancs, mandarin, citrom termeszthető télikertünkben.
- Orhideák, is nevelhetők, mint a phalaenopsis, dendrobium, vanda orchidea.
- Broméliák, mint pl. a guzmanias
- Ananászok.
- Különféle pálmafajták, mint a datolyapálma, a pálmaliliom, kókuszpálma, fürtös pálma.
- Húsos levelű növények, mint például az agave, a kaktuszfélék, a sansevieria.
- Egzotikus dísznövények, mint például a lótusz, a bokros tavirózsa, a strelitzia, drakulaorchidea és a vörös levelű filodendron.
Családi házak mellé épített télikert-tulajdonosok számára fontos azonban megemlíteni, hogy a trópusi növényeknek a téli hónapokban szükségük van különleges gondozásra, védettségre, hogy túléljék a kinti hidegebb és szárazabb időszakot. A megfelelő vízellátás, az optimális hőmérséklet, páratartalom és a fejlődéshez kedvező világítás nagyon fontos az egzotikus növények otthoni neveléséhez. Érdemes olyan szakértővel konzultálni, aki segíthet a megfelelő trópusi növények kiválasztásában és a gondozási igények megismerésében.
Ugyancsak lényeges előfeltétel, hogy a télikert tervezése és megépítése idején a kivitelezők figyelembe vegyék a leendő tropicarium speciális igényeit.