Növénykert a beépített teraszon
A télikertépítés és az üvegház létrehozása gyakran olyan céllal történik, hogy növények termesztéséhez, szaporításához megfelelő építmény kerüljön kialakításra. Amikor sok növény van egy helyen, nem elegendő egyszerűen a locsolókannával körbejárva öntözni, hanem szükségessé válik az öntözőrendszer kialakítása, beépítése. A télikertépítés szolgáltatást nyújtó cég szakszerűen és gyorsan végezheti el az összes üvegházzal kapcsolatos munkát is.
Miért fontos a növények számára a nedvesség?
Bár a télikert és a terasz beton konstrukciója számára nem hasznos a nedvesség, a víz jelenléte a növények életében kulcsfontosságú. A víz szerepet játszik a növény anyagcseréjében, növeli a tömegét is. A nyári melegben a leveleken keresztül elpárologtatott víz hűti le a télikertben tartott növényeket, ezért is kell gondoskodni a megfelelő szellőzésről, szellőztetésről. Ha a virágok nem kapnak elegendő mennyiségű vizet, leveleik túlmelegednek és elszáradnak.
Az üvegház földjének nedvessége hatással van a növény fejlődésére és befolyásolja a kifejlett egyedek tulajdonságait is. A nagy mennyiségű víz hatására a növények gyorsabban növekednek, felgyorsul az új levelek kialakulása is.
Azonban a nagy mennyiségű nedvességnek káros hatásai is lehetnek a télikertben nevelt növényekre: gyengébb a gyökérzetük (mivel nem kell messziről begyűjteni a vizet), visszatartják a virágzást és a termések is később jelennek meg.
A kevés nedvességet tartalmazó talajban a növények erősebb gyökérzetet fejlesztenek, a virágzás és a termés korábban indul be, azonban gyorsabban is öregednek el.
Összességében elmondható tehát, hogy a nedvesség mesterséges szabályozásával érhetjük el, hogy a növények egész évben a megfelelő ütemben díszítsék növényházunkat, télikertünket.
A télikert öntözése és páratartalma
Az üvegházakban, télikertekben és oranzsáriumokban az öntözőrendszerek segítségével alakítható ki a megfelelő nedvességtartalom a földben és a levegőben is. A rendszer kiépítése azonban nagy körültekintést igényel, hiszen az öntözés mértéke, mennyisége, gyakorisága több tényezőtől is függ:
- a növények biológiai tulajdonságaitól
- a levelek méretétől és mennyiségétől
- a gyökérrendszer fejlettségétől
- a növények életkorától
- a növények fajtájától.
Például a termést hozó növények több nedvességet igényelnek. Az uborka esetében az elhasznált vízmennyiség mindössze 0,2-0,3%-a kerül a termésbe, az összes többit a növény elpárologtatja. Az üvegházban nevelt uborka a termési periódus idején naponta 1,2-1,5 liter vizet párologtat el.
Hogyan csökkenthetjük a télikerti növények vízigényét?
A növények levelein keresztül elpárologtatott vízmennyiséget az alábbi módon csökkenthetjük:
- megnöveljük a növények foszforos, káliumos ellátását
- organikus trágyát használunk
- megnöveljük a télikert páratartalmát.
A megfelelő talajnedvességet az öntözőrendszerek beépítésével érhetjük el. A kivitelezést és a tervezést bízzuk szakemberre, hiszen a megfelelő berendezések kiválasztása a növények mennyiségének és vízigényének figyelembevételével történik.
Az alkalmazható öntözések fajtái:
- felületi öntözés
- lokalizált öntözés
- csepegtető öntözés
- esőszerű öntözés
- felszín alatti öntözés
- kézi öntözés.
Növénykert kialakítása a szakszerűen beépített teraszon. A télikertben, üvegházban és beépített teraszon történő növénytermesztés egyik legfontosabb kritériuma a megfelelő öntözőrendszer kialakítása és beépítése, melyet szakemberekre kell bízni. Ha szeretnél még néhány érdekes témaajánlatot olvasáshoz, ezeket nézd meg: építő blog, növények ültetése, télikertépítés, öntözés szakszerűen, növény termesztés otthon, teraszbeépítés Budapest, páralecsapódás megakadályozása, öntözőrendszer építése.