Télikert építése alkalmával a legtöbben nem is gondolnak a helyiség sötétítésének megoldására. Akadnak, akik azt vallják, mivel jellemzően csak szabadidejükben tartózkodnak a télikertben, egyáltalán nem is szükséges sötétítésről gondoskodni, hiszen a házimozi-rendszer nem itt került berendezésre, és olyan dolgok sem történnek a helyiségben, amelyek kizárólag a saját privát szféránkba tartoznak.
Arról is hajlamosak vagyunk megfeledkezni, hogy a sötétítők több funkciót látnak el egyszerre, ezért ahogyan a lakás többi pontját is, a télikertet is érdemes megfelelőképpen sötétítenie. A különféle sötétítők és árnyékolók elsősorban privát szférája megőrzéséért felelnek. Lényegtelen, hogy a hálószobáról vagy a konyháról beszélünk, kétség sem fér ahhoz, hogy mindannyiunkat zavarnak a kívülről befelé szegeződő tekintetek. Ez alól, ha jól sejtjük,Ön sem kivétel. Társas lény ide vagy oda, az ember alapszükségletei közé tartozik a intim szféra kialakítása és megőrzése is.
Másfelől pedig a lakás kellemes hőmérsékletének biztosításában is sokat segíthet a megfelelő sötétítés. És ez éppen úgy igaz a télikertre is, mint a nappalira vagy a hálószobára. Bármennyire is szereti a gyönyörűen berendezett télikertjét, biztosak vagyunk abban, hogy amikor a kellemes tavaszi napsütéssel járó enyhe hőmérséklet átcsap elviselhetetlen kánikulába, már nem tartja majd annyira jó ötletnek, hogy nem gondoskodott időben télikertje sötétítéséről. Ráadásul a növények sem szeretik a szélsőséges időjárási körülményeket.
Milyen sötétítést érdemes választanunk?
Amikor szóba kerül a sötétítés kérdése, elsősorban azt kell végiggondolnia, melyik megoldás illik leginkább az Ön télikertjéhez. A választáskor több szempontot is figyelembe kell vennie. A helyiség méretei, kialakítási stílusa, illetve az üvegeket érő fénysugarak időtartama is nagyban befolyásolja a döntést.
Ha például az Ön télikertje cserepezett tetőszerkezettel rendelkezik, a tető sötétítésének terhe máris lekerült a válláról. Ezzel egyrészt pénzt takarított meg, másfelől időt is nyert magának, hiszen a télikert oldalsó falainak sötétítése viszonylag rövid idő alatt megoldható.
A második fontos kérdés a télikert stílusa. Értelemszerűen ez is központi szerepet játszik a sötétítés kérdésében. Egy egyszerű redőny vagy egy színben nem passzoló függöny ugyanis könnyen tönkreteheti az egyébként idilli, irigylésre méltó összképet.
Ha minden lehetőséget figyelembe veszünk, alapvetően az alábbi megoldások közül választhat, amikor télikertje sötétítését és hőszigetelését szeretné megoldani:
- télikert sötétítése és hőszigetelése árnyékolókkal (kitekerhető vagy ellenhúzásos feszítéssel);
- télikert sötétítése és hőszigetelése reluxával;
- télikert sötétítése és hőszigetelése redőnnyel;
- télikert sötétítése és hőszigetelése rolóval;
- télikert sötétítése függönyökkel.
Hol veszi fel a legtöbb hőt a télikert?
Amennyiben valóban hatékony sötétítésre, és nem csupán látszatmegoldásra törekszik, érdemes a sötétítéssel egy időben a télikert hőszigetelését is megoldani. Ezt pedig csak úgy teheti meg, ha előtte megbizonyosodott arról, hogy a télikert mely része veszi fel a legtöbb hőt?
Erre a kérdésre egyébként a legtöbb esetben a tető a helyes válasz. Ennek igen egyszerű oka van, megfelelő külső árnyékolás (pl. fák) hiányában a télikert tetőszerkezetét egész nap érik a napsugarak. Sok esetben éppen ezért a tetőszerkezettel kell kezdenünk a télikert hőszigetelését, máskülönben egy üvegházban leszünk kénytelenek eltölteni a szabadidőnket.
A cseréptetővel felszerelt télikertek esetében viszont feltehetőleg nem a tető árasztja majd magából a legtöbb hőt a helyiségbe, hanem az oldalsó falként szolgáló fedetlen üvegfelületek. Ebben az esetben azt érdemes mérlegelni, hogy a szóban forgó üvegeket milyen gyakorisággal és a nap mely szakában érik a napsugarak.
A télikerttető sötétítése és árnyékolása
Az üvegtetővel rendelkező télikertek tetőszerkezetét jellemzően kétféleképpen sötétítik vagy árnyékolják. Redőnnyel vagy árnyékoló textillel.
Mikor válasszunk redőnyt?
Amennyiben a télikert tetőszerkezete üvegből készült, minden kétséget kizáróan ide kell felszerelnünk a sötétítést, hogy az a helyiség ideális hőérzetét is biztosíthassa. A télikerttetők sötétítésének legnépszerűbb módja a redőny, hiszen ez elég időtálló és strapabíró ahhoz, hogy ellenálljon az időjárási körülmények által előidézett viszontagságoknak is.
A tetőtéri redőnyök felszerelése újonnan épített és már meglévő télikertek esetében egyaránt ideális megoldás, hiszen a redőny felszerelése utólag is megoldható. Alapanyagát tekintve a redőny lehet műanyag és alumínium is. A döntés során érdemes figyelembe venni a két típus közötti alapvető különbségeket.
Alumínium vagy műanyag redőnyt szereljünk a télikertre?
Kijelenthetjük, hogy a külső tokos műanyag redőny a legkeresettebb redőnytípus. Ez leginkább annak köszönhető, hogy olcsóbb, mint az alumíniumból készült darabok, könnyen felszerelhető és bármilyen tokrendszerben alkalmazható. Esztétikai hátránya, hogy kizárólag fehér színben beszerezhető. Ez leginkább azért probléma, mert igen nehezen takarítható és gyorsan meglátszik rajta a legapróbb szennyeződés is.
Az alumínium redőnyök strapabíróbbak és időtállóbbak, ráadásul télen és nyáron is jobban hőszigetelnek, mint műanyag társaik. Nehezebben kap alájuk a szél és egy esetleges jégeső sem töri össze őket. Mindemellett korrózióálló tulajdonságuk lehetővé teszi, hogy az esőzéseknek is ellenálljanak. Ráadásul statikai szempontból is előnyösebb a felszerelésük. Sok esetben azért esik a választás az alumínium redőnyökre, mert sokkal több színben kaphatók, ezért jobban igazíthatók a télikert és a ház színeihez, hangulatához.
A redőnytokba akár szúnyoghálót is szerelhetünk. Ennek általában akkor van jelentősége, amikor olyan ablakokra szereljük fel őket, amelyeket szellőztetés céljából időnként nyitva tartunk. Amennyiben a tetőtéri ablakok nem nyithatók, értelemszerűen felesleges a szúnyogháló felszerelése.
Az utólag felszerelhető külső tokos-redőnyök helyet egyre többen döntenek az építkezés vagy felújítás során felszerelhető, vakolható redőnytokok mellett. Ezek lényegesen esztétikusabbak, mint a külső tokos változatok, hiszen teljes mértékben elrejthetőek a falban.
Mikor válasszunk árnyékolót?
Árnyékolót általában azok a tulajdonosok választanak, akik számára a redőny nem elég esztétikus, nem emeli ki kellőképpen a télikert eleganciáját, és nem harmonizál eléggé annak színeivel.
Az árnyékolók ellen felhozott érv általában az, hogy egy nagyobb vihar könnyen tönkreteheti, amennyiben elfelejtjük visszatekerni a zárt tokba. A tokban azonban a szövet teljes körű védelmet élvez az időjárás viszontagságaival szemben is.
Az árnyékolók jellemzően egy kifejezetten télikertekre fejlesztett, teflonos bevonatú, vízhatlan textil anyagból készülnek, melyek a kisebb esőzéseknek, vagy a vékony hótakarónak is ellenállnak. Nem arról van szó tehát, hogy hímes tojásként kell óvnia a textil árnyékolókat, azonban tagadhatatlanul sérülékenyebbek, mint a redőnyök.
A télikert árnyékolása megoldható továbbá ellenhúzásos feszítéssel is, mely során az üvegfelület alá vagy fölé feszítünk egy textilfelületet. Ez a megoldás valamivel strapabíróbb, mint a tokból kitekerhető textil, azonban még ez sem vetekszik a redőnyök tartósságával és ellenállóképességével.
Télikert sötétítése reluxával
Az elmúlt évek során a reluxa igen népszerű sötétítővé vált. Irodaépületek és lakások ablakaiban egyaránt megtalálható, köszönhetően esztétikus formatervezésének, illetve gazdag színválasztékának. Nem meglepő tehát, hogy télikertek sötétítése során is gyakran esik rá a választás.
Hatalmas előnye továbbá, hogy bármilyen ablak- illetve ajtótípusra felszerelhető, ráadásul térelválasztóként is nagyszerűen funkcionál. A reluxa készülhet fából és alumíniumból is, tapasztalataink szerint utóbbi a népszerűbb.
Tény, hogy a reluxák kevésbé jó hőszigetelők, mint a redőnyök, ellenben nagyobb mértékben befolyásolható a télikertbe beáramló fény mennyisége a reluxa lemezeinek forgatásával, mint a redőnylécekkel.
Tartósság tekintetében azért nincs sok különbség a redőny és a reluxa között, mert a reluxa az üvegen belül helyezkedik el, így nem kell megbirkóznia az időjárási körülményekkel.
Szükséges-e rovarháló, szúnyogháló a télikertre?
Amennyiben a télikert szellőztetését nyitható ablakokkal szeretné megoldani, mindenképpen ajánlott felszerelni néhány rovarhálót. Nem szükséges az összes üvegfelületet hálóval ellátnia, elég, csak azokra rögzíteni, amelyeket szellőztetés céljából huzamosabb ideig tervez nyitva tartani.
A rovarháló rögzítése történhet rugós stifttel, beakasztó füllel és mágneses úton is. A levehető, fix keretes hálót azért javasoljuk, mert télen, amikor nincs rá szükség, könnyen eltávolítható, tavasszal pedig egyetlen mozdulattal újra felszerelhető. Az ilyen rovarhálókból ráadásul sokkal könnyebben tisztíthatja ki a szálak közé ragadó port és egyéb szennyeződéseket, mint a keretre rögzített, oldalirányba vagy fel-lehúzható hálókról.
Amennyiben az üvegekre redőnyt is szereltet, érdemes kombinált szúnyoghálós redőnytokot választania. Ez ugyanis olcsóbb és esztétikusabb is, mint a külön-külön felszerelt megoldások.
Van-e értelme függönyt szabni a télikert ablakaiba?
Úgy gondoljuk, ez kizárólag ízlés kérdése. Arra azonban felhívnánk a figyelmét, hogy a függönyök leginkább esztétikai és sötétítő szerepet töltenek be, hőszigetelő hatásuk elhanyagolható.
Sokan választják azonban azt a megoldást, hogy a télikert tetőszerkezetének hőszigetelését redőnnyel vagy árnyékolóval oldják meg, az oldalüvegfalak sötétítését pedig függönyökkel. Ez rendkívül esztétikus, divatos megoldás, ráadásul sok esetben költséghatékonyabb is, mint a teljes télikert redőnnyel való felszerelése.
Hogyan segítünk Önnek a télikert sötétítésében?
Szakmai véleményünkre és tanácsadásunkra minden esetben számíthat, ezenfelül természetesen a sötétítők beszerzését és felszerelését is vállaljuk. Dönthet úgy, hogy a télikertje felhúzásakor szerelteti be a sötétítőket, de számunkra az sem jelent akadályt, ha utólag kell felszerelnünk az üvegfalakra.
[Kérjen ingyenes árajánlatot télikertépítésre vagy sötétítésre!]