Őszi teendők: ellenőrizzük a télikert és terasz tetőszigetelését
A télikert specialisták által professzionális módon megépített télikertek tetőszerkezete hosszú időn keresztül nem szorul karbantartásra. A beépített terasz, különösen, ha régi építésű, fedett teraszbeépítésről beszélünk, tetejének megfelelő nedvesség, hő és hangszigetelését az építők is megoldhatják, de előfordulhat, hogy saját kezűleg szeretnénk ezt megoldani vagy javítani. Régebbi télikertek és beépített teraszok tetőhéjazatát és a szigeteléseket érdemes minden tavasszal és ősszel ellenőrizni, szükség esetén kijavítani, megerősíteni.
Palatető és cseréptető
Ha a terasz palatetővel vagy cseréptetővel fedett, a felújítás egyetlen módja, ha a töredezett cserepeket, pala-lapokat újakra cseréljük. A tetőfedésnek ezeknek a módjai praktikusak, de olyan technológiával készülnek, hogy néha kénytelenek vagyunk a záró-cseréptől kezdve leszedni és újrarakni egy oldalt. Ha annyira tönkrement a palatető vagy a cseréptető, hogy kénytelenek vagyunk valamilyen megoldást találni a felújítására, de nem szeretnénk leszedni, vagy nincs módunk újrafedni a télikertet vagy a teraszt, akkor választhatjuk azt az alternatív megoldást, hogy bitumenzsindelyt helyezünk a már meglévő fedésre.
Fém cserép, fémtető
Ha cserép utánzatú fémlemezzel fedett a ház, a terasztető, akkor sok odafigyelést és karbantartást igényelhet. A fém, a bádog tető hajlamos a rozsdásodásra és a lyukasodásra, ezért érdemes foglalkozni vele.
A terasztetőn a fémlemezek egymáshoz illesztése többféle módon is történhet, de a tetőn manapság a legtöbb esetben kettős állókorcos fedés készül, mert ennek a legkisebb az élőmunka-igénye, az összes többi fedésmód mind háttérbe szorult a nagy munkaigény miatt.
A fémlemez-fedésnél az átszellőztetett légréteg több szempontból is fontos a teraszbeépítésnél:
- páraelvezetés
- túlmelegedés elleni védelem
Az átszellőztető réteg alatt helyezkedik el a zaj és hőszigetelő réteg, melyet általában kőgyapot táblák alkotnak. A kőgyapot elméletileg éghetetlen anyag és a pára hatására nedvességet sem szív fel, de a tél elején és végén mégis érdemes ellenőrizni, hogy a fából készült tetőszerkezet nem nedvesedett-e át. A fémtető esetleges hibáit bitumenes tömítőanyaggal tudjuk vízhatlanná tenni, újra tömíteni.
A tetőszigetelések esetében előforduló gyakoribb hibákat a tető szigetelés jellemző rétegei szerint a következők lehetnek
A csapadékvíz elleni szigetelés hibái
- folytonossági hiány (a vízhatlanság megszűnése): anyaghiba következtében, mechanikai sérülés következtében, egyéb okok,
- ridegedés, öregedés, anyagminőség megváltozás: a fényvédelem hiánya (UV sugárzás ellen),
- léghólyag keletkezés: a gőznyomást kiegyenlítő réteg elhagyása miatt, nagy mennyiségű, vagy felgyűlő bezárt építési nedvesség miatt,
- szegélyelválás, szakadás: a mozgási hézagok szakszerűtlen kialakítása vagy hiánya miatt.
A hőszigetelő réteg hibái
- átnedvesedés,
- méret- és alakváltozásból eredő hibák: zsugorodás miatt a hőszigetelő táblák közötti hézag megnyílik, hő híd alakul ki, valamint az elmozdult hőszigetelő táblák feletti rétegben elszakad a vízszigetelő fólia.
- lépésszilárdság csökkenés, roskadás: pl. átnedvesedés, korrózió.
A beépített terasz tetőszigetelésének javítása elvégzendő a téli fagyok előtt, hogy ne érjen minket semmilyen kár. A beépített terasz tetőszerkezetét is ellenőrizni kell évente legalább két alkalommal, el kell végezni a tető, a tetőszigetelés karbantartását, javítását, mert a beázó födémszerkezet komoly anyagi károk forrása is lehet. A leggyakrabban használt fontos fogalmak gyűjteménye: blog a télikertekrők: teraszépítési technológia, karbantartás, páralecsapódás, teraszbeépítés Budapest, télikert, tető szigetelés.