Gyönyörű télikert a családi házhoz

télikert családi ház

Beépített teraszokat, télikerteket ábrázoló fotókat, videókat nézegetve sokan kedvet kapunk egy hasonló műtárgy sajátkezűleg történő megépítésére. Az elmúlt években a kertes házakban élők közül már többen a tervezgetés időszakában járnak. Ehhez szeretnénk hozzájárulni néhány ötlettel.

Télikertek típusai és jellemzőik

Tudhatjuk, a nyári meleg napok nem tartanak sokáig, hamarosan újabb hosszú, hideg napok követik őket. Mindnyájunkban él a vágy, hogy egy kicsit kitoljuk ezt a meleg időszakot, hogy ismét belélegezhessük kedvenc virágaink illatát, megcsodálhassuk a zöld leveleket és a nyári természet csodálatos színeit. Eközben nem árt tudni, ezek az építmények nem csupán növények elhelyezésére valók.

A télikertek elhelyezkedésük és funkciójuk szerint csoportosíthatók

  1. Hőkiegyenlítő zóna szerepét betöltő télikert. Ez egy családi házhoz tartozó melléképület, beépített terasz (képünkön) vagy egy beüvegezett veranda, amelynek jelentős szerepe van a hőháztartásban.
  2. Egy családi házban lévő lakott télikert. A szobakert lehet teljesen vagy részben üvegezett. Használhatjuk nappaliként, étkezőként, szórakozásra és pihenésre szolgáló helyiségként.
  3. Oranzsárium vagy pálmaház. Ez egy mesterséges klímával rendelkező, nem lakáscélú építmény, amely kiválóan alkalmas a világ különböző részeiről származó növények nevelésére. A nagy területeken elhelyezkedő üvegházak lehetővé teszik teljes multifunkcionális kertek létrehozását sétányokkal, tavakkal, ülőhelyekkel és virágágyásokkal. Ez a többfunkciós, egyedi kialakítású télikert alkalmas pihenésre és a kikapcsolódásra is.

Hogyan építsünk télikertet családi házhoz?

terasz télikert fűtésÉpítendő télikertek létrehozása nem tartozik sem az egyszerű, sem a könnyű feladatok közzé. Nemcsak időigényes folyamat, hanem sok erőfeszítést és jelentős anyagi ráfordítást is igényel. De az így létrejövő alkotmány képes olyan örömet adni, hogy a végén nem fogjuk sajnálni sem a ráfordított pénzt, sem az erőfeszítést.

Télikertünk kialakításánál fontos a helyszín kiválasztása. A legjobb, ha a szerkezet kapcsolódik a lakóház oldalához, ami energiaköltség megtakarításával jár, és a legtöbbet hozhatjuk ki az így keletkező üvegpavilonból.

Megfelelő helyszín kiválasztásakor fontos, hogy odafigyeljünk néhány fontos körülményre, így a tájolásra:

  • A déli fekvésű épületbővítmény folyamatosan melegszik;
  • Az északi tájolású üvegépítményt kevés napsütés éri, így kevesebb a napközben felgyülemlő a hő, és napnyugta után gyorsan leadja azt;
  • A keleti oldal biztonságban van a túlmelegedéstől, és ideális környezetet biztosít a növények növekedéséhez és fejlődéséhez;
  • Házunk nyugati oldalán hozható létre a legmelegebb építmény.

A kert kialakításában a megfelelő anyagválasztásnak is fontos szerepe van. Ezeknek strapabírónak és hosszú élettartamúnak kell lenniük. Ezért ne az építőanyagokkal takarékoskodjunk. A télikertépítés legfontosabb alapanyagai:

  1. Üveg. Akár 98%-os fényáteresztést tesz lehetővé, ellenáll a terheléseknek, a jégesőnek, viharnak, hófúvásnak is. Hátránya a magas ár és nagy hőátadás.
  2. Polikarbonát. Előnyei: alacsony ár, rugalmasság, 88%-os átlátszóság. Hátrányai: alacsony hőhatékonyság (hőellenállás), ami az épület kiegészítő fűtésének szükségességéhez és további költségekhez vezet.
  3. PVC panelek. Előnye: a hőtartás és a költséghatékonyság. Hátránya: a nagy súly.
  4. Plexiüveg. Hasznos lesz oldalfalak kialakítására zárt térben. Előnye: egyszerű használat. Hátránya: nehéz.

Az üvegház felszerelésekor gondosan át kell gondolni a fűtési, világítási, öntözési és szellőztetési rendszert. Számos fűtési rendszer áll rendelkezésre. A választás igényeinktől és legfőképpen a pénztárcánktól függ. (Bővebben: A télikert fűtése.)

A növények normális növekedésének és fejlődésének elengedhetetlen feltétele a megfelelő szellőztetés. A hosszú téli hónapokban egyes növények speciális megvilágítást igényelnek. Vannak azonban árnyékkedvelő növények is. Ezért a világítás megválasztásakor figyelembe kell venni maguknak a növényeknek a fényigényét.

A megfelelő mennyiségű nedvesség közvetlen hatással van a növények normális fejlődésére és növekedésére is. A legjobb öntözési módszer a csepegtető öntözés, amely lehetővé teszi, hogy a nedvesség telítse a gyökérzetet.

Bárkinek lehet télen is élő kertje. Ha valakinek nincs saját háza, akkor be lehet építeni az erkélyt, és a szigetelésre és szellőzésre vonatkozó követelményeknek megfelelően ezt is fel lehet szerelni. Először is az a legfontosabb, hogy legyen egy ötletünk és szándékunk arra, hogy valami szokatlant és szépet hozzunk létre.

Ha elképzelésünket sajátkezűleg nem tudjuk megvalósítani, kérjük a télikertelemek legyártását is elvégző építővállalat segítségét.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük